Galeria Hasiora

Przy ul. Jagiellońskiej 18b znajduje się galeria Władysława Hasiora, będąca filią Muzeum Tatrzańskiego.

Władysław Hasior (1928 – 1999) – polski artysta rzeźbiarz, malarz i scenograf był jednym z najwybitniejszych polskich artystów tworzących w drugiej połowie XX wieku. Przez niektórych uważany za współtwórcę polskiego pop-artu.

Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem (z którym później przez wiele lat był związany jako nauczyciel) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawy jego prac odbywały się w wielu miastach Polski, a także Paryżu, Rzymie, Sztokholmie, Oslo, Montevideo, Sao Paulo, Helsinkach, Wiedniu, Wenecji, Kopenhadze, Brukseli, Moskwie. Obecnie jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów i galerii na całym świecie, poza Polską między innymi w Helsinkach, Paryżu, Sztokholmie, Oslo, Sao Paulo, Rzymie, Mediolanie, Edynburgu, Bochum, Duisburgu i Amsterdamie.

Jego prace, poza autorską galerią w Zakopanem, znajdują się w wielu muzeach i galeriach w Polsce i za granicą, a także w zbiorach prywatnych. Na temat jego twórczości powstało wiele opracowań, artykułów, książek oraz programów telewizyjnych.

Jest autorem wielu rzeźb i pomników stojących w różnych zakątkach Polski i świata. W Zakopanem znajdują się jego dwa pomniki: „Ratownikom górskim” i „Prometeusz rozstrzelany”.

Prace artysty przykuwają uwagę ze względu na swoją niekonwencjonalność. Władysław Hasior często tworzył dzieła abstrakcyjne, surrealistyczne i przyjmujące osobliwe formy. Zwykłe przedmioty życia codziennego zmieniał w zaskakujące, a niekiedy nawet przerażające konstrukcje tzw. asamblaże („trójwymiarowa” forma kolażu, dzieło wykonane w wyniku połączenia różnych przedmiotów).

Galeria przy ul. Jagiellońskiej, urządzona w pomieszczeniach dawnego sanatorium przeciwgruźliczego „Warszawianka”, działa od 1985 roku. Na dwóch piętrach, przy akompaniamencie tajemniczej muzyki, można zapoznać się ze zbiorem około 150 prac artysty, które nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie.

Galeria zdjęć