Jarząbczy Wierch

Spis Treści

Jarząbczy Wierch

Jarząbczy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 2137 m n.p.m. Jego najwyższy wierzchołek leży po stronie słowackiej, przez niższy przebiega granica państwowa, grań główna Tatr oraz czerwony szlak graniowy.

Stoki Jarząbczego Wierchu opadają do trzech dolin – Jarząbczej (leżącej po stronie polskiej), Jamnickiej i Raczkowej (po stronie słowackiej). Nazwa szczytu pochodzi od góralskiego nazwiska Jarząbek. Zimą ze stoków Jarząbczego Wierchu schodzą potężne lawiny. Pod szczytem Jarząbczego Wierchu znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. Można stąd udać się szlakiem graniowym na Wołowiec lub na Kończysty Wierch oraz szlakiem zielonym – na stronę słowacką, na Jakubinę (Raczkową Czubę).

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Na Wołowiec
Na Kończysty Wierch
1:45 (↑2:00)
0:30 (↑0:40)
Zielony Na Jakubinę 0:15 (↓0:10)

Szlaki

Szlak z Przełęczy Niskiej na Jarząbczy Wierch

Z Przełęczy Niskiej (1831 m n.p.m.), której stoki opadają do doliny Jamnickiej (po stronie słowackiej) oraz Doliny Jarząbczej (po stronie polskiej) tworząc strome urwisko skalne, ruszamy w kierunku Jarząbczego Wierchu

Nieco za przełęczą odchodzi w kierunku południowym zielony szlak do Doliny Jamnickiej, natomiast na północ od grani możemy podziwiać wyższe partie Doliny Jarząbczej (od Wyżniej Doliny Chochołowskiej oddziela ją grań odchodząca z Łopaty, zakończona szczytem Czerwonego Wierchu).

Po pokonaniu przełęczy czeka nas mozolne podejście kamiennymi zakosami na Jarząbczy Wierch. Czerwony szlak graniowy nie prowadzi na sam szczyt, który znajduje się już po stronie słowackiej (można na niego podejść szlakiem zielonym).

Szlak z Jarząbczego Wierchu na Jarząbczą Przełęcz

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 1,5 km
Czas przejścia: 0:30 (↑0:40)
Różnica poziomów: 2137 m – Jarząbczy Wierch
1954 m – Kończysty Wierch
– 183 m
Stopień trudności: Średni
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z całego szlaku
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Czerwony

Z Jarząbczego Wierchu schodzimy po skałach w stronę Jarząbczej Przełęczy (1954 m n.p.m.).

Po zachodniej stronie, widzimy w dole Dolinę Jarząbczą, natomiast po wschodniej – Zadnią Dolinę Raczkową (ludowa nazwa – Raczkowy Zadek) – górne piętro Doliny Raczkowej, leżącej po stronie Słowackiej. Ze szlaku widocznych jest kilka Raczkowych Stawów znajdujących się w tej dolinie. Trzy najbliżej położone to Zadni, Przedni i Suchy Raczkowy Staw.

Galeria zdjęć