Kopieniec

Spis Treści

Kopieniec

Kopieniec jest szczytem o wysokości 1328 m n.p.m. wznoszącym się nad Polaną Kopieniec. Jego stoki schodzą do Doliny Chłabowskiej (od wschodu) oraz Doliny Olczyskiej (od zachodu). Od północnego zachodu sąsiaduje z nim szczyt Mały Kopieniec (1167 m n.p.m.), od którego oddzielony jest on Przełęczą Między Kopieńcami (1067 m n.p.m.). Niegdyś cały Kopieniec wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany, aż po sam szczyt. Szczyt zbudowany jest z wapieni i dolomitów.


Jego nazwa pochodzi od „kopieńca”, słowa używanego w gwarze ludowej do określania obłej góry w kształcie kopy.

Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama całych Tatr – widać stąd jak na dłoni szczyty zarówno Tatr Wysokich jak i Tatr Zachodnich.

Szlaki

Szlak z Cyrhli na Kopieniec

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 1:15 (↓0:55)
Różnica poziomów: 992 m – Toporowa Cyrhla
1328 m – Kopieniec Wielki
336 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Ze szczytu Wielkiego Kopieńca
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: PODEJŚCIE

Szlak na Wielki Kopieniec rozpoczyna się przy zachodnim krańcu Cyrhli – najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego. Gruntowa droga odbija od ul. Oswalda Balzera w kierunku południowo-wschodnim.

Idziemy wśród ostatnich zabudowań i łąk. Po lewej stronie drogi stoi bacówka, w której można skosztować pysznych oscypków. Wiosną w tym miejscu zakwitają krokusy. Po niespełna półkilometrowym odcinku wchodzimy do lasu świerkowego, który będzie nam towarzyszył aż do wyjścia na Polanę Kopieniec.

Zaraz za granicą lasu znajduje się kasa TPN w której można zakupić bilety do parku, a przed nią stół turystyczny. Dalej droga stromo dźwiga się ku górze, wijąc się pomiędzy drzewami.

Po około 35 minutach mijamy skrzyżowanie szlaków turystycznych. Czerwonym szlakiem można udać się stąd na Psią Trawkę w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej, zielonym – na Polanę Kopieniec i dalej do Doliny Olczyskiej lub do Toporowej Cyrhli.

SKRZYŻOWANIE SZLAKÓW
Czerwony Psia Trawka 0:40 (↓0:30)
Zielony Na Wielki Kopieniec
Na Polanę Olczyską
0:40
1:05
Czerwono – zielony Do Toporowej Cyrhli 0:30 (↑0:35)

Po niespełna godzinnej wędrówce wychodzimy na Polanę Kopieniec.


Polana Kopieniec (inaczej Polana pod Kopieńcem lub dawniej Skupniowa Polana), o powierzchni około 9 ha, położona jest na wysokości 1210–1250 m n.p.m. u stóp Wielkiego Kopieńca. Polana była intensywnie wypasana i wchodziła w skład Hali Kopieniec. Stały na niej liczne szałasy pasterskie – do dnia dzisiejszego zachowało się ich osiem. Prowadzony jest na niej wypas kulturowy owiec.

Szlak na szczyt Wielkiego Kopieńca odbija w prawo tuż przy północnym krańcu Polany Kopieniec. Wędrówka po kamiennej drodze na szczyt trwa około 20 minut. Można ominąć szczyt idąc dalej na wprost, jednak wtedy stracimy możliwość podziwiania przepięknych widoków.

Zejście ze szczytu:

Zejść ze szczytu można alternatywną drogą, prowadzącą niewielkimi zakosami na południowy kraniec Polany Kopieniec.

Szlak z Kopieńca na Polanę Olczyską

INFORMACJE O ODCINKU SZLAKU
Długość: 2 km
Czas przejścia: 0:35 (↑0:45)
Różnica poziomów: 1220 m – Polana Kopieniec
1038 m – Polana Olczyska
182 m
Stopień trudności: Łatwy
Ekspozycja: Brak
Widoki: Z Polany Kopieniec, z Polany Olczyskiej
Ubezpieczenia: Brak
Kolor szlaku: Zielony

Wariant: ZEJŚCIE

Droga na Polanę Olczyską odchodzi od południowego krańca Polany Kopieniec. Idziemy przez gęsty, świerkowy las, konsekwentnie w dół. Mniej więcej w połowie drogi przekraczamy niewielki strumyczek. Tuż przed samą Doliną Olczyską drewniany mostek przeprowadza nas na drugą stronę Olczyskiego Potoku, gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Galeria zdjęć