Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku w Willi Oksza jest najmłodszą filią Muzeum Tatrzańskiego.

Ekspozycja stała „Artyści i sztuka w Zakopanem” prezentuje dorobek kulturalny artystów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, zarówno tych zamieszkujących ten niezwykły zakątek Polski, jak również przyjeżdżających tu w poszukiwaniu inspiracji.

W galerii podziwiać można pokaźną kolekcję malarstwa, grafiki, sztuki użytkowej, rzeźby i fotografii takich twórców jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss, Jan Rembowski, Rafał Malczewski, Stanisław Gałka, Jan Gąsienica Szostak, Konstanty Laszczka, Wojciech Brzega, Stanisław Sobczak, Jan Szczepkowski i Zofia Stryjeńska. Wyświetlane są także kadry z archiwalnych filmów.

Uroku galerii dodaje miejsce, w którym się znajduje. Willa „Oksza” wzniesiona została w latach 1894 – 1895 według projektu Stanisława Witkiewicza. W pierwszych latach istnienia nosiła nazwę „Korwinówka” od nazwiska pierwszego właściciela Wincentego Korwin-Kossakowskiego. Obecną nazwę „Oksza” willa zawdzięcza drugiemu właścicielowi – Marcinowi Nałęczowi-Kęszyckiemu. Zakupił on budynek dla swojej żony i na jej cześć nadał mu nazwę „Oksza” (rodowy herb Heleny). Następnie, przez całe stulecie, willa kilkukrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. Znajdował się w niej pensjonat, internat gimnazjum, w czasie II wojny światowej Szkoła Gospodarstwa Domowego i tajna ekspozytura Politechniki Warszawskiej, następnie sanatorium dla dzieci i młodzieży i ponownie pensjonat.

W posiadanie Muzeum Tatrzańskiego willa trafiła w 2008 roku. Po remoncie i pracach konserwacyjnych przeprowadzonych w 2010 roku została w niej uruchomiona galeria sztuki.

Willa jest jednym z najlepiej zachowanych budynków w stylu zakopiańskim i jednym z nielicznych, które można podziwiać również od wewnątrz, dzięki utworzonej w nim galerii.

Galeria zdjęć